جستجوی کتاب  
Skip Navigation Links
آنچه از نمایشگاه کتاب می‌دانیم؛ زمان برگزاری و ۳ کلمه شعار! 1398/09/17

نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال 99 تنها تاریخ و شعارش مشخص است و سایر مختصات آن از جمله محل برگزاری، شیوه ثبت‌نام‌ها، نحوه حمایت و اطلاع‌رسانی در بخش خارجی و ... در پرده ابهام قرار دارد.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال 99 تنها تاریخ و شعارش مشخص است و سایر مختصات آن از جمله محل برگزاری، شیوه ثبت‌نام‌ها، نحوه حمایت و اطلاع‌رسانی در بخش خارجی و ... در پرده ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، شورای سیاستگذاری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۲۶ فرودین تا ۵ اردیبهشت سال ۹۹ را به عنوان زمان برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام کرد، اما برای برگزاری نمایشگاه کتاب تنها زمان و شعار آن یعنی «کتاب یعنی زندگی» انتخاب شده است.

بر اساس این گزارش، مشخص نبودن مکان نمایشگاه کتاب (هرچند به نظر می‌رسد مصلای امام خمینی گزینه نهایی برگزاری باشد)، تعیین نشدن مدیران کمیته‌ها، سیاست نمایشگاه در مورد شیوه حمایت از خریداران، جانمایی دقیق بخش‌های مختلف (چرا که تاریخ برگزاری نمایشگاه از فروردین اعلام شده و احتمال سردی و بارانی بودن هوا وجود دارد) و... از موارد مطرح شده است.

اما از نکات دیگر می‌توان به نداشتن بودجه خرید توسط موسسات دولتی اشاره کرد. این مسئله در «هفته کتاب» سال‌جاری نمود عینی‌تری یافت و خریدن نکردن موسسات در چند نمایشگاه کتاب نارضایتی ناشران را به همراه داشت.

یکی از مهم‌ترین مسائل و مجهولات این دوره، بی‌اطلاعی ناشران خارجی از شرایط و مقررات است. بنابراین عدم استقبال آنها با توجه به مشکلات اقتصادی می‌تواند این نمایشگاه را تحت شعاع قرار دهد. طی سال‌های گذشته پیش و حین برگزاری نمایشگاه خصوصا از نمایشگاه دوره سی‌ام مسئله ارز و قیمت دلار و تاثیر آن بر فروش در نمایشگاه کتاب مطرح شد. از این رو چالش‌های نمایشگاه سی‌ام موجب شد تا برای سال‌ جاری تدبیری جدی اتخاذ شود و ارز نیمایی تخصیص یابد.

تخصیص ارز نیمایی به بخش کتب خارجی نمایشگاه کتاب امسال و از روز نخست در دستور کار بخشی خارجی نمایشگاه کتاب قرار گرفت. برای این منظور تا سقف ۳ میلیارد تومان در نظر گرفته‌ شد تا ناشران پس از نمایشگاه با ارائه مدارک و مستندات خود این مابه‌التفاوت را دریافت کنند. قرار بر این بود که غرفه‌داران در این بخش کتاب‌های ۲۰۱۶ به بعد را با این ارز ارائه و عرضه کنند تا پس از نمایشگاه مابه التفاوت ارز نیمایی که ۹ هزار و ۵۰۰ تومان بود با ارز آزاد که ۱۴ هزار تومان بود به ناشران پرداخت شود.

ظاهرا این مابه‌التفاوت چیزی بالغ بر ۴۴۷ هزار یورو بوده است که از طریق موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی از موسسات تابع ارشاد پرداخت شد.

حالا برای نمایشگاه کتاب سال ۹۹ باید برای این منظور تدبیر جدی‌تری اندیشیده شود و نحوه حمایت از این بخش اعلام رسمی شود.

از موارد جالب در مورد نمایشگاه کتاب، اطلاع‌رسانی در مورد بخش خارجی است. موسسه نمایشگاه در طول نمایشگاه فرانکفورت با توزیع جزواتی بین ناشران خارجی حاضر در این نمایشگاه، مقررات و ضوابط حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را اطلاع رسانی می‌کرد، اما دو سالی است که بروشورها تهیه و توزیع نمی‌شود و این مسئله می‌تواند اطلاع‌رسانی برای حضور ناشران خارجی را دچار تزلزل کند.

البته برخی نمایندگی‌ها در کشور و ناشران حاضر اطلاع‌رسانی‌ها را به ناشران خود در سراسر دنیا انجام می‌دهند، اما به دلیل فعال نبودن سایت نمایشگاه در این بخش کمی مسیر دشوار است.

حتی سایت نمایشگاه کتاب به روز نبوده و همچنان نام کشور چین که سال‌جاری مهمان ویژه بود در آن قابل مشاهده است (اینجا ببینید)در حالی که از هفته گذشته کشور «ترکیه» برای سال آتی به عنوان مهمان معرفی شد.

نکته دیگر، اجرا نشدن طرح هدفمندی یارانه کتاب در نمایشگاه‌های استانی برخلاف وعده قادر آشنا رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی است؛ چرا که قرار بود در چند نمایشگاه استانی این طرح اجرا شود تا چالش‌هایش ملموس شده و برای نمایشگاه کتاب تهران، این نقایص برطرف شود، اما تاکنون در هیچ نمایشگاه کتاب استانی این طرح اجرایی نشده است.

همچنین ثبت‌نام‌ از ناشران از حدود یک تا دو ماه پیش از نمایشگاه در هر بخش صورت می‌گرفت، ولی آن طور که پیداست، احتمالا مانند نمایشگاه گذشته تا هفته پایانی هم ثبت‌نام‌ها را شاهد خواهیم بود، ولی به دلیل تغییر تاریخ برگزاری نمایشگاه و برگزاری آن بلافاصله پس از نوروز، شاید تعطیلات مانع از مطلع بودن ناشران شود که برای آن هم باید فکری شود.

https://bit.ly/39nEfTH

کليه حقوق سايت محفوظ و متعلق به انجمن فرهنگي ناشران بين المللي ايرانيان است